Pereiti prie turinio
*alt_site_homepage_image*

Sugrįžtanti Lietuva. Dialogas su diaspora

2024-07-04
Sugrįžtanti Lietuva. Dialogas su diaspora

Visą savaitę Vilniuje vykstant Dainų šventės renginiams, papildomas dėmesys skirtas į šventę atvykusiems diasporos atstovams. Tarp jų –  ir liepos 3 d. įvykęs renginys „Sugrįžtanti Lietuva. Dialogas su diaspora“, kuriame pristatyta Užimtumo tarnybos partnerių – Užsienio reikalų ministerijos įsteigto konsultacijų centro Grįžtu LT veikla.

Taip pat plenerinėse diskusijose pakviesti dalyvauti įvairių įstaigų, savivaldybių ir diasporos atstovai, kurie dalinosi savo patirtimi ir istorijomis. Kelti trys aktualiausi grįžimo į Lietuvą klausimai: apie užimtumo galimybes Lietuvoje, grįžusių iš užsienio vaikų integraciją mokyklose ir lituanistinio švietimo svarbą planuojantiems grįžti, studijų galimybes ir grįžtantiesiems skirtas savivaldybių iniciatyvas.

Plenerinėje diskusijoje užimtumo tema (kuravo Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktorė Lina Žukauskaitė) savo įžvalgomis dalijosi Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė ir grįžusieji į Lietuvą bei sėkmingai įsitvirtinę verslininkai Povilas Jankauskas ir Gintaras Šimanskis. Pasak pastarųjų, gauti informacijos ir paramos verslui Lietuvoje dar niekada nebuvo taip paprasta, o darbdaviai, galbūt anksčiau skeptiškai vertinę grįžusiųjų lietuvių įdarbinimo galimybes, yra gerokai pasikeitę ir itin vertina užsienyje įgytą patirtį. Prie pokyčių prisideda ir tai, kad įmonėse dirba būtent daug tokios patirties turinčių darbuotojų, veikiančių bendrą darbo rinkos kultūrą.

EIMIN ministrė Aušrinė Armonaitė akcentavo, kad Lietuvai trūksta talentų, nes mūsų šalies ekonomika pagrįsta žiniomis, todėl itin svarbus grįžtančiųjų lietuvių indelis. Juokaudamas Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius palinkėjo emigruoti, įgyti patirties užsienyje, o tuomet būtinai sugrįžti ir kurti čia. Taip pat jo akcentuotas darbo rinkai svarbus uždavinys – pasiekti ne tik išvykusius aukštos kvalifikacijos specialistus, bet ir žemesnės kvalifikacijos darbuotojus, išsklaidyti jų turimas nuostatas ir pristatyti pakitusias darbo galimybes – itin aktualu siekiant vystyti gamybos sektorių.

Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė prisiminė, kad Lietuvos institucijų lygmenyje pradėjus aktyviau plėtoti grįžtamosios migracijos skatinimo temą, pirmiausia buvo nutarta pradėti nuo savęs: „Ėmėmės skleisti žinią užsienyje gyvenantiems lietuviams, kaip pasikeitė ne tik Lietuvos darbo rinka, bet ir socialinė erdvė. Tam buvo sukurta iniciatyva „Gal į Lietuvą?“, bendradarbiaujanti su diasporos atstovais.“ Partnerystė su konsultacijų centru Grįžtu LT paskatino paslaugų plėtrą: „Pakvietėme savo darbuotojus, tikinčius grįžtamosios migracijos skatinimo idėja ir norinčius prisidėti prie sklandesnės grįžtančiųjų lietuvių integracijos. Tokiu būdu kiekviename mieste ir miestelyje, visoje Lietuvoje, turime savo ambasadorius – mūsų darbuotojus. Taip pat glaudžiai bendradarbiaujame su savivaldybėmis ir drauge siekiame sukurti saugią aplinką visomis prasmėmis. Dirbame žmogui, ne institucijoms, tad visada galima paskambinti, pasitarti su mūsų turima virtualia asistente ar tiesiog atvykti į bet kurį Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyrių ir sužinoti, kokiomis priemonėmis ar paslaugomis galima pasinaudoti.“

Utenoje ir Molėtuose desertines įkūręs verslininkas Povilas Jankauskas taip pat pritarė, kad Užimtumo tarnyba siūlo itin platų paslaugų sąrašą, ypač svarbi – mokymosi ir tobulinimosi galimybė, renkantis pačias įvairiausias sritis – nuo IT iki aviacijos. Kvalifikacijos įgijimas, atnaujinimas ir nauji įgūdžiai ženkliai padidina sklandaus įsidarbinimo galimybes.

Registracija